Onsdags rapport #6

HEJ Alle Matroser -inder.

Så lykkedes den endelig at få ” Den Gamle Dame” ud af manicure afdelingen.

Det holdt lidt hårdt, hun krævede ikke kun en ny topstang, sallingshorn, to nye lønnings planker på henholdsvis 8,5 meter og 7,5 meter, et stykke skandæk, en ny pullert,  et nyt naglebrædt, ny luge til kabyssen. Alle stag for ny topstang ny beviklet og alt tjæret. Ny generator til ladning af batterier, for ikke at nævne ny opmaling overalt og lakeringer til ”ug med slange”, men så fik vi hende også frigjort og kunne nyde hele turen til Frederikshavn, hvor hun ankom 15:00 i dag.

I morgen er der så atter en dag, hvor hun gerne vil monteres med alt i land taget gods, så hun på mandag kan tage imod elever fra Martec, som vi har måtte melde afbud til de sidste to uger.

Det drejer sig naturligvis om sejl, men ikke mindst alt sikkerheds udstyr.

Rednings flåderne skal hentes ved Hytek.

Redningsbælter forsynes med de nye lygter – gamle er demonteret ud fra udløbs datoerne.

Bænke-rednings-kasser og bomme hentes på værftet for montering samt alt gods fra skurets loft!

De der kan, kunne mødes ved 9:00 tiden i morgen (formand og næstformand) kan først komme lidt før middag ! Så der kan rigtig arbejdes til alle sider !

Go´` arbejdslyst til de der kommer, jeg er sikker på kabyssen giver frokost.!;)